Blog
Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła zyskuje ogromną popularność wśród osób zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii do ogrzewania swoich nieruchomości. Urządzenie nie tylko zapewnia znaczne oszczędności w rachunkach, ale pozostaje przy tym w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup tej technologii, warto w pierwszej kolejności zrozumieć, jak pompa ciepła działa.
Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni budynku?
Pompy ciepła montowane w obiektach mieszkalnych lub gospodarczych nie bez przyczyny są tak popularne. Dzięki automatyzacji oraz wykorzystaniu OZE gwarantują wydajne, oszczędne oraz praktycznie bezawaryjne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że nie cena czy marka, lecz właściwy dobór mocy urządzenia stanowi klucz do zadowolenia z jej posiadania. Jeśli planujemy zakup pompy ciepła, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie pompy względem powierzchni ogrzewanego budynku.
Jaką pompę ciepła wybrać do domu jednorodzinnego?
Pompa ciepła pozwala na ogrzewanie domu jednorodzinnego w ekologiczny oraz niskokosztowy sposób. Decydując się na jej montaż, należy jednak podjąć szereg decyzji związanych z jej rodzajem, mocą oraz parametrami, co wbrew pozorom nie jest wcale łatwym zadaniem. Dlatego też przygotowaliśmy mini poradnik, w którym zawarte są porady związane z tymi kwestiami.
Ogrzewanie w domu energooszczędnym – jakie wybrać?
Mianem domu energooszczędnego określa się budynek o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, co wynika ze zminimalizowania strat ciepła. Jako że w naszym klimacie koszt ogrzewania stanowi zwykle lwią część nakładów finansowych przeznaczanych na utrzymanie gospodarstwa domowego, chęć ograniczenia wydatków należy do najczęstszych powodów, dla których decydujemy się budować energooszczędnie. Równie istotny pozostaje również aspekt ekologiczny – dom zużywający mało energii jest bowiem bardziej przyjazny środowisku. Aby móc to osiągnąć, konieczna staje się inwestycja w nowoczesne systemy grzewcze. Jaki typ ogrzewania warto zatem wybrać, by cieszyć się optymalnym komfortem cieplnym i nie przepłacać?
NOWE ZASADY PROGRAMU MÓJ PRĄD
Nowa edycja jednego z najbardziej wyczekiwanych rządowych programów dotacji – Mój Prąd – oferującego wsparcie finansowe na zakup i montaż fotowoltaiki ruszyła 15 kwietnia 2022 roku. Łączny budżet wynosi 855 mln zł. Podczas IV naboru, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Niezmienne pozostało również to, że beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, które planują wytwarzać energię wyłącznie na potrzeby własne. Od pewnego czasu wiadome jednak było, że wraz z uruchomieniem nowej edycji pojawią się również pewne znaczące zmiany w zasadach przyznawania świadczeń.
KOSZT EKSPLOATACJI POMPY CIEPŁA - OD CZEGO ZALEŻY?
Pompy ciepła dają ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej – służą bowiem do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń zimą, a także ich chłodzenia latem. Wielu użytkowników zwraca też uwagę na aspekt ekologiczny pomp oraz wskazuje, że zalicza się je do najłatwiejszych w nadzorowaniu źródeł ciepła. Ponadto koszty eksploatacyjne są niższe ze względu na niezależność od wahających się cen rynkowych paliw, niemniej należy pamiętać, że zakup urządzenia i jego montaż to nie jedyny wydatek, jaki trzeba ponieść w związku z ogrzewaniem domu. Czym zatem powinniśmy się kierować przy instalacji pompy ciepła, aby jej użytkowanie było jak najbardziej przyjazne naszemu portfelowi?
JAKĄ POMPĘ CIEPŁA WYBRAĆ DO SWOJEGO DOMU?
Niezależnie od tego, czy dopiero budujemy dom, czy planujemy jego gruntowną modernizację, montaż pompy ciepła będzie z perspektywy czasu niezwykle opłacalną inwestycją. Dzięki temu znacząco obniżymy wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń i wody użytkowej. Przyczynimy się też do oszczędzania paliw kopalnych, których zasoby na Ziemi nieubłaganie się kończą. Unikniemy także zanieczyszczania najbliższego nam środowiska. Jedyne, co musimy zrobić, to zdecydować się na urządzenie, które będzie dostosowane do potrzeb domowników oraz nieruchomości, w której się znajdzie. Jakimi parametrami warto się wówczas kierować?
4 ZALETY MONTAŻU POMPY CIEPŁA W SWOIM DOMU
Wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń i wody często stanowią ponad połowę kosztów utrzymania całego domu. Dodatkowo ostatnie wydarzenia sprawiły, że ceny konwencjonalnych źródeł energii zaczęły szybować w górę, a całkowite wyczerpanie nawet najbogatszych złóż nieuchronnie się do nas zbliża. Z tego powodu zminimalizowanie opłat za energię staje się dla wielu gospodarstw domowych coraz większym priorytetem. Alternatywą dla pieców na paliwa kopalne, które mogłyby wytwarzać ciepło równie wydajnie, co stosowane dziś tradycyjne metody ogrzewania domów mieszkalnych i innych budynków, są pompy ciepła. Co sprawia, że zyskują one na popularności nie tylko w Polsce, ale i w innych europejskich krajach? Sprawdź z nami, co wyjątkowego technologia ta ma obecnie do zaoferowania.
NOWE ZASADY ROZLICZANIA PROSUMENTÓW Z ENERGII W 2022 roku
Dotychczasowy system rozliczania określany mianem net-meteringu umożliwiał prosumentom przekazywanie do sieci nadwyżek prądu wyprodukowanego przez posiadane mikroinstalacje. Choć na nich nie zarabiali, w zamian mieli możliwość bezkosztowego odebrania nawet 80% przekazanej puli, co było korzystne szczególnie w okresie, gdy panele wytwarzały mniej energii, a przez to nie pokrywały bieżącego jej zużycia (np. w miesiącach zimowych). Operator otrzymywał natomiast resztę wyprodukowanej nadwyżki w zamian za jej przechowanie. 14 grudnia 2021 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał jednak ustawę z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone tym sposobem regulacje znoszą system opustów, a od 1 kwietnia 2022 roku obowiązywać będą nowe zasady, w tym system net-billingu.
DLACZEGO TRZEBA WYMIENIĆ KOCIOŁ OPALANY WĘGLEM? - UCHWAŁA ANTYSMOGOWA
Smog to mieszanina unoszącej się nad miastami mgły z zanieczyszczeniami, które powstają na skutek spalania paliw – czy to wykorzystywanych przy produkcji przemysłowej, czy to do poruszania się samochodami, czy też do ogrzewania budynków mieszkalnych. Według rankingu IQAir ponad 90% populacji na całym świecie oddycha wysoko zanieczyszczonym powietrzem, a wśród europejskich aglomeracji na szczytach list odczytów często pojawiają się polskie miasta, zwłaszcza te z Górnego Śląska oraz Małopolski. Należy przy tym zaznaczyć, że według danych zgromadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii ogrzewanie domów odpowiada w Polsce za aż 40% zużycia energii, przez co stanowi ono główną przyczynę powstawania smogu. Z tego powodu mieszkańcy miast oraz aktywiści już od dłuższego czasu mówią o potrzebie wprowadzenia zakazu palenia węglem w piecach.